Nyní čtete
V Česku má ADHD 20 tisíc dětí. Léčí se zlomek z nich. Stát to v budoucnu pocítí, varují lékaři

V Česku má ADHD 20 tisíc dětí. Léčí se zlomek z nich. Stát to v budoucnu pocítí, varují lékaři

Počet lidí, kteří potřebují pomoc psychiatrů, za posledních patnáct let narostl o 80 procent; zkušenost s psychiatrickým onemocněním má dneska každý pátý Čech. Odborníci řeší, zda je nárůst dán lepší diagnostikou.

Nejhorší dostupnost péče je každopádně v dětské psychiatrii. Rok co rok funguje něco málo přes 400 dětských psychiatrických lůžek. „Hospitalizací dětí do 14 let však bývá kolem 2 500,“ uvedl pro ppděti.com profesor Ivo Paclt.

A také je pravda, že úzkostmi či poruchou ADHD, projevující se hyperaktivitou či neschopností udržet pozornost, u nás trpí na 20 tisíc hochů a dívek. Jen zlomek z nich se podle Paclta však nakonec dostane do ordinace pedopsychiatra.

ADHD

20 000

Tolik dětí poruchou trpí

Lůžka

400

Tolik je v ČR dětských psychiatrických lůžek

Hospitalizace

2500

Tolik je ročně dětských hospitalizací

V tuzemsku jich totiž působí pouhých sedmdesát, přitom podle vládního materiálu Reformy psychiatrie by mělo o duše dětí pečovat 200 ambulancí dětské psychiatrie. Jsme tedy na 35 procentech žádaného stavu a při čtyř až šestiměsíčních objednacích dobách nelze péči zajistit.

Drsné dopady

„Nefunkční“ dětská psychiatrie má podle Paclta i dalších lékařů mimo závažné zdravotní problémy dětí i vážný sekundární dopad na školství. Defektní systém pedopsychiatrie bude též v krátké době jistě příčinou vysoké invalidity pro duševní poruchy neléčené v dětství. „A bohužel časem vygeneruje i obrovské náklady na řešení kriminality a drogové problematiky v dospělosti,“ míní Paclt.

Také čtěte

Ve vyspělých zemích je léčeno 70 procent dětí s ADHD, u nás jen sedm procent. Až 70 procent lidí ve výkonu trestu má tudíž v Česku v anamnéze neléčenou ADHD; to se následně projevuje v trestné činnosti všeobecně, přičemž většinou jde o činy, jejichž projevem je agresivita, nikoli tedy sofistikovaná trestná činnost (tu tito lidé nezvládají, neboť jejich intelekt je často podprůměrný).

Psali jsme

Vše o poruchách učení a ADHD v rozhovoru s uznávanou psychiatričkou.

Psali jsme
Prohlédněte si komentáře (0)

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


Nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Za týden měl web sto tisíc individuálních přístupů. Za měsíc čtvrt miliónu.

 

2019 © ppmagazín.com, Pribil Publishers. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno. Design Pribil Publishers. IČO: 06437176

Posunout nahoru