Jak obléct dítě do mrazu, aby z něj nebyl rampouch, anebo vysaunovaný mstitel. MUDr. Chladná vám poradí

I když řve jako o život a vy byste nejraději použili osvědčený lobotomický odvar z makovic, po němž se leckterá dítka dokonce ani neprobudí, přeci jen bývá praktičtější vyrazit s malým potomkem na vycházku a ukolébat ho v kočárku nikoli k smrti, nýbrž ke spokojenému spánku.
Jenže jak děťátko při venkovní vycházce v mrazu, kdy fičí a padá sníh, netrestat zimou? Jak nebýt místo láskyplné maminky necitlivou macechou, které zajímají leda tak manželovy kreditky? Co by měli mít ženy, ale i výjimečně starostliví muži, kteří tak rádi zajíždějí s kočárky za ostatními maminkami, na zřeteli?
Ruce, nosík i tvářičky dítěte jsou o něco chladnější, když jsou vystaveny přímé zimě, zejména pokud je třeba minus 5 a více stupňů Celsia; tato místa jsou pak méně prokrvená. Tělo má tendenci přesouvat krev z periferních částí k životně důležitým orgánům. Proto je přirozené, že právě končetiny, nos či tváře mohou být studenější.
Tělo má tendenci přesouvat krev z periferních částí k životně důležitým orgánům.
Většina rodičů, zvláště pak těch, co rádi vyjíždějí s kočárkem mezi tučňáky na jižní pól, kvůli tomu zbytečně plaší. „V oblastech s teplotou okolo minus 50 stupňů Celsia a větrem o síle v průměru 193 kilometrů za hodinu jsou prostě tvářičky studené,“ sdělila ppmagazínu.com MUDr. Olga Chladná z Prahy – pediatrička.
Když má dítě ruce chladné, ale zátylek je teplý, znamená to podle Chladné, že váš strach byl neoprávněný a vašemu miminku je příjemné teplíčko. Jestli je naopak zátylek zapocený, zamyslete se nad vrstvením oblečení; měli byste v něčem raději ubrat.
„Přehřívání také není zrovna nejlepším předpokladem pro dlouhé procházky v mrazu. Pak bude dítě ve větší nepohodě, než kdyby mu byla opravdu zima. Může být podrážděné, začervenalé, mohou se mu dělat potničky,“ upozorňuje MUDr. Chladná.
Takže teď už všechno důležité víte a hurá na procházku.