Nyní čtete
Jak obléct dítě do mrazu, aby z něj nebyl rampouch, anebo vysaunovaný mstitel. MUDr. Chladná vám poradí

Jak obléct dítě do mrazu, aby z něj nebyl rampouch, anebo vysaunovaný mstitel. MUDr. Chladná vám poradí

I když řve jako o život a vy byste nejraději použili osvědčený lobotomický odvar z makovic, po němž se leckterá dítka dokonce ani neprobudí, přeci jen bývá praktičtější vyrazit s malým potomkem na vycházku a ukolébat ho v kočárku nikoli k smrti, nýbrž ke spokojenému spánku.

Jenže jak děťátko při venkovní vycházce v mrazu, kdy fičí a padá sníh, netrestat zimou? Jak nebýt místo láskyplné maminky necitlivou macechou, které zajímají leda tak manželovy kreditky? Co by měli mít ženy, ale i výjimečně starostliví muži, kteří tak rádi zajíždějí s kočárky za ostatními maminkami, na zřeteli?

Ruce, nosík i tvářičky dítěte jsou o něco chladnější, když jsou vystaveny přímé zimě, zejména pokud je třeba minus 5 a více stupňů Celsia; tato místa jsou pak méně prokrvená. Tělo má tendenci přesouvat krev z periferních částí k životně důležitým orgánům. Proto je přirozené, že právě končetiny, nos či tváře mohou být studenější.

Tělo má tendenci přesouvat krev z periferních částí k životně důležitým orgánům.

Většina rodičů, zvláště pak těch, co rádi vyjíždějí s kočárkem mezi tučňáky na jižní pól, kvůli tomu zbytečně plaší. „V oblastech s teplotou okolo minus 50 stupňů Celsia a větrem o síle v průměru 193 kilometrů za hodinu jsou prostě tvářičky studené,“ sdělila ppmagazínu.com MUDr. Olga Chladná z Prahy – pediatrička.

Když má dítě ruce chladné, ale zátylek je teplý, znamená to podle Chladné, že váš strach byl neoprávněný a vašemu miminku je příjemné teplíčko. Jestli je naopak zátylek zapocený, zamyslete se nad vrstvením oblečení; měli byste v něčem raději ubrat.

„Přehřívání také není zrovna nejlepším předpokladem pro dlouhé procházky v mrazu. Pak bude dítě ve větší nepohodě, než kdyby mu byla opravdu zima. Může být podrážděné, začervenalé, mohou se mu dělat potničky,“ upozorňuje MUDr. Chladná.

Takže teď už všechno důležité víte a hurá na procházku.

Prohlédněte si komentáře (0)

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


Nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Za týden měl web sto tisíc individuálních přístupů. Za měsíc čtvrt miliónu.

 

2019 © ppmagazín.com, Pribil Publishers. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno. Design Pribil Publishers. IČO: 06437176

Posunout nahoru