Nyní čtete
Dětí s patlavostí v předškolním věku přibývá. Jak s ní bojovat?

Dětí s patlavostí v předškolním věku přibývá. Jak s ní bojovat?

Nepěkné slovo patlavost zdomácnělo v mateřských školách. Dětí s vadou výslovnosti, nejčastějším řečovým problémem v předškolním věku, totiž hrozivě přibývá.

Patlavost, odborně dyslálie, je noční můrou pedagogů. Není výjimkou, že dítě staršího předškolního věku ještě kvůli špatné výslovnosti hlásek neumí žádnou básničku ani písničku.

I přes péči logopedů a mateřských škol se nepodaří odstranit patlavost – špatnou výslovnost hlásek – během předškolního věku u všech dětí, takže při nástupu do základní školy „patlá“ asi 50 procent dětí, tvrdí odborníci.

I přes péči logopedů a mateřských škol se nepodaří odstranit patlavost – špatnou výslovnost hlásek – během předškolního věku u všech dětí. | ILUSTRACE: archiv

„Do naší školky chodí 74 dětí. Museli jsme vytvořit speciální logopedickou třídu, kde je jich 19. Pozorujeme, že vad řeči je každým rokem více,“ uvedla ředitelka mateřské školy v mariánskolázeňských Úšovicích Yvetta Kučerová.

Stejný názor má Vladimíra Hazmuková, ředitelka mateřské školy Sluníčko v Toužimi na Karlovarsku, kam chodí 109 žáčků. „Mohu potvrdit, že trend je narůstající. Děti mají málo podnětů, u počítače se mluvit správně nenaučí,“ zamýšlí se nad příčinami Hazmuková, jež je též logopedickou asistentkou.

„Rodiče jsou nedůslední, nemají na děti dostatek času a k odstranění artikulační neobratnosti svých dětí toho mnoho nedělají. Málo si s nimi povídají a čtou. Málo jim zpívají,“ dodává ředitelka Sluníčka v Toužimi. 

Když se v předškolním věku objevuje opožděný vývoj řeči, dítě začíná mluvit později než vrstevníci, jeho řeč je obsahově chudá, gramaticky nesprávná. V tomto případě je potřeba vyhledat logopedickou péči co nejdříve. Již na počátku předškolního období.

Také koktavých dětí je více

Další vadou řeči malých dětí může být koktavost – zadrhávání. Při ní je třeba vyhledat logopedickou péči rovněž ihned. 

Často se vyskytuje okolo třech let věku, v době, kdy se řeč u dětí rychle rozvíjí, a potom zhoršuje při nástupu do základní školy, zřejmě s narůstající zátěží a nároky, které škola přináší. Ne vše se podaří zvládnout v mateřských školách.

DYSLÁLIE

  • patlavost, špatná artikulace (výslovnost)
  • projevuje se jako záměny hlásek, vynechávání určitých hlásek nebo setřelá výslovnost

Doba, v níž žijeme, je „vizuální“, říkají pedagogové. Počítače, mobily a televize vyjadřovací schopnosti dětí podle nich nepodněcují. V mateřských školách to vědí učitelky už delší dobu. Stejně jako v logopedických ambulancích.

V těch se ročně vystřídá na tisíc dětí. Je jich každým rokem více. Podle názoru logopedů jde o vážný celospolečenský problém. Dětem chybí aktivní slovní zásoba, nejsou schopny se dostatečně verbálně vyjádřit.

„Dyslálie – patlavost – je dnes bohužel už velmi rozšířená. Jako logopedové chodíme pomáhat do škol. Někde je patlavostí postiženo i přes šedesát procent školáků,“ uzavřela Marcela Baštářova z logopedické ambulance v Chebu.

Klinický logoped musí mít hluboké znalosti z fyziologického řečového vývoje, fonetiky, fonologie, logopedických metodik a patogeneze řeči. Vy dětem můžete pomoci, pokud jim budete dennodenně číst, malovat si písmenka, společně si zazpíváte písničku, budete si společně vypravovat různé zážitky. Každá taková péče se vyplatí více, než když dítě necháte sedět před televizní obrazovkou.

Prohlédněte si komentáře (0)

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


Nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Za týden měl web sto tisíc individuálních přístupů. Za měsíc čtvrt miliónu.

 

2019 © ppmagazín.com, Pribil Publishers. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno. Design Pribil Publishers. IČO: 06437176

Posunout nahoru